Image
Red Bull Ring: MotoGP Αγώνας Sprint
Νίκη του Bagnaia, σε ισοβαθμία με τον Martin στο Πρωτάθλημα!
Νέα 17/08/2024 - 16:55

O αγώνας Sprint της Αυστρίας σηματοδότησε και επίσημα την έναρξη του δεύτερου μισού της σεζόν του 2024, όντας το 11ο από τα 20 Grand Prix που θα πραγματοποιηθούν - και μας άφησε με μια ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όταν έσβησαν τα φώτα της εκκίνησης, πρώτος πετάχτηκε ο Francesco Bagnaia, με τους Jorge Martin και Marc Marquez να ακολουθούν. Στη δεύτερη στροφή ο Alex Marquez είχε μια πτώση, ενώ ο Martin κατάφερε να περάσει μπροστά από τον Bagnaia

Έτσι έφτασαν στον δεύτερο γύρο, όμως ο Martin θα έκανε λάθος στο φρενάρισμα της 2a και θα αναγκαζόταν να κόψει δρόμο μέχρι την έξοδο της 2b και να χάσει την πρώτη θέση από τον Bagnaia

Εν τω μεταξύ οι αγωνοδίκες αποφάσισαν ότι ο Martin δεν έχασε το 1 δευτερόλεπτο που ορίζει ο κανονισμός σε τέτοια κοψίματα δρόμου, οπότε δέχτηκε ποινή μεγάλου γύρου, η οποία τον έφερε στην τρίτη θέση, ακριβώς μπροστά από τον Aleix Espargaro.

Η διαφορά είχε αρχίσει να ανοίγει μπροστά, όμως ο Marquez είχε αρχίσει να επιτίθεται, προσπαθώντας να πιάσει τον Bagnaia. Όμως στην τρίτη στροφή του 10ου γύρου, ο 8 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής πίεσε λίγο παραπάνω από ότι έπρεπε και βρέθηκε στο έδαφος, χάνοντας ένα βάθρο και 9 βαθμούς για το Πρωτάθλημα.

Αυτό άφησε τον Bagnaia με πάνω από 4 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Martin, που με τη σειρά του είχε πάνω από 3 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Aleix Espargaro

Οι τελευταίοι γύροι δεν άλλαξαν κάτι και έτσι ο Bagnaia πήρε την καρό σημαία,, φτάνοντας σε ισοβαθμία τον Martin που ήταν δεύτερος.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Aleix Espargaro, ενώ ο Enea Bastianini για άλλη μια φορά ήταν εκπληκτικός στα τελευταία στάδια και ανέβηκε μέχρι την τέταρτη θέση, περνώντας τον Jack Miller που ήταν πέμπτος.

Έκτος τερμάτισε ο Franco Morbidelli, με τους Brad Binder και Marco Bezzecchi να ακολουθούν. Τις βαθμολογούμενες θέσεις συμπλήρωσε ο Pol Espargaro, δοκιμαστής αναβάτης της KTM