O Marquez διευρύνει τη διαφορά του στο Πρωτάθλημα
Mετά από τον αγώνα του Assen
Νέα 01/07/2019 - 23:16

Δελτίο Τύπου

MotoGP 2019 8ος Γύρος  TT Assen - O Marquez διευρύνει τη διαφορά του στο Πρωτάθλημα μετά από απίστευτη μάχη στο Assen

Χάρη στη 2η θέση που κατέκτησε μετά από έξυπνη μάχη στον «Καθεδρικό» - The Cathedral όπως λέγεται - του MotoGP, ο Marquez μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά του από τον δεύτερο στην παγκόσμια κατάταξη.

Με τις θερμοκρασίες στην πίστα ελαφρώς χαμηλότερες (44°C στην άσφαλτο) από τις αρχικές προβλέψεις, ο αγώνας των 26 γύρων του Ολλανδικού GP στο TT Circuit Assen αποδείχτηκε ακόμη μεγαλύτερη πρόκληση. Αφού έχασε μία θέση στην εκκίνηση ο Marc Marquez, την ξανακέρδισε γρήγορα και μετά από ένα δραματικό τρίτο γύρο ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2018 βρισκόταν ήδη στην πρώτη τριάδα.

Στον 11ο γύρο ο Marquez πέρασε μπροστά, όμως οι Viñales και Quartararo αντεπιτέθηκαν γρήγορα και τότε ξέσπασε μία συναρπαστική μάχη ανάμεσα στους τρεις αναβάτες. Έχοντας στο μυαλό του την πρωτοπορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP, ο Marquez χαμήλωσε το ρυθμό του προς το τέλος του αγώνα για να κατακτήσει επάξια τη 2η θέση.

Με τους 20 πολύτιμους βαθμούς της 2ης θέσης, ο Marquez έφυγε από το Assen με 160 βαθμούς συνολικά στην παγκόσμια κατάταξη, 44 περισσότερους από τον δεύτερο Dovizioso. Πρώτη παραμένει και η Honda στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών με 22 βαθμούς διαφορά από την Ducati.

Πριν την εκκίνηση του αγώνα, οι Kunimitsu Takahashi και Mick Doohan ξεσήκωσαν το Ολλανδικό κοινό με τον ήχο των δίχρονων κινητήρων της RC142 του ’59 και της NSR500 του ’89 στο γύρο επίδειξης που πραγματοποίησαν για τον εορτασμό των 60 χρόνων της Honda Racing.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο 5-7 Ιουλίου διεξάγεται το Γερμανικό GP. Η ομάδα της Repsol Honda θα μεταβεί μέσα στην εβδομάδα κατευθείαν στη Γερμανία ενώ ο Jorge Lorenzo θα αναρρώνει μετά την πτώση του στα ελεύθερα δοκιμαστικά 1.

Marc Marquez 2ος

«Συνολικά ήταν ένα εκπληκτικό Σαββατοκύριακο αυτό εδώ στο Assen. Επέλεξα μαλακό ελαστικό με στόχο το βάθρο, οπότε αυτό το αποτέλεσμα ήταν σαν μία νίκη, καθώς αυξήσαμε τη διαφορά στο πρωτάθλημα. Είδα ότι ο Viñales ήταν πιο γρήγορος από μένα και προσπάθησα να μείνω κοντά του ώστε να αποφύγω μια μάχη με τον Quartararo στο τέλος. Ήμουν πίσω από τον Viñales για μερικούς γύρους και μετά είδα ότι ήταν ταχύτερος από μένα σήμερα, συγχαρητήρια λοιπόν για τη νίκη του. Το πιο σημαντικό είναι ότι αυξήσαμε τη διαφορά στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε μία πίστα που μας δυσκολεύει. Σ’ ευχαριστώ Assen, τα λέμε του χρόνου».