Image
Dakar 2022: Πρώτη ειδική
Ο Sanders μεγάλωσε τη διαφορά από τον Quintanilla
Νέα 02/01/2022 - 21:07

Έχοντας κερδίσει τον Πρόλογο των 19 χιλιομέτρων το Σάββατο, ο Sanders επέλεξε να ξεκινήσει την πρώτη ειδική προς το Hail από την 15η θέση για να ακολουθεί τις ροδιές που αφήνουν οι προηγούμενοι αναβάτες και να μειώσει τον κίνδυνο να χαθεί στην έρημο.

Στο πρώτο κομμάτι της διαδρομής είχε ένα μικρό προβάδισμα 21 δευτερολέπτων από τον Quintanilla που έφτασε τα 46 δευτερόλεπτα στα μέσα της διαδρομής. Στη συνέχεια παρά το ότι ο Quintanilla κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στα 18 δευτερόλεπτα ο Αυστραλός αναβάτης κατάφερε να μεγαλώσει πάλι τη διαφορά τερματίζοντας τη διαδρομή των 233 χιλιομέτρων με την εντυπωσιακή διαφορά των 2 λεπτών και 7 δευτερολέπτων από το δεύτερο. Ετσι ο Sanders με την GasGas θα ξεκινήσει τη δεύτερη ειδική αύριο Δευτέρα, από το Hail προς Al Artawiya, με ένα συνολικό πλεονέκτημα 3 λεπτών και 7 δευτερόλεπτων.

Ο Quintanilla με την Honda δεν πήγε καλά στο πρώτο κομμάτι της σημερινής ειδικής και μάλιστα κάποια στιγμή βρέθηκε στην τέταρτη θέση, άλλα στη συνέχεια έκανε μια δυναμική επιστροφή, κατάφερε να κερδίσει αρκετό από το χαμένο χρόνο και τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Ο Walkner με την KTM, νικητής του Ντακάρ του 2018, βρέθηκε στην 3η θέση της κατάταξης σήμερα αναβαίνοντας δυο θέσεις , αλλά με σημαντική διαφορά 11 λεπτών και 6 δευτερολέπτων από τον πρώτο.

Ο rookie Mason Klein με την BAS KTM τερμάτισε τέταρτος μόλις 14 δευτερόλεπτα πίσω από τον Walkner, με τον Lorenzo Santolino με Sherco TVS να βρίσκετε ακριβώς πίσω του και να καταλαμβάνει την 5η θέση.

Ο Adrien van Beveren, που ήταν ο κορυφαίος αναβάτης με Yamaha, βρέθηκε στην έκτη θέση σήμερα άλλα κράτησε την τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη μπροστά από τον Mason, τον Sam Sunderland με KTM και τον Santolino με Sherco.

Oι Xavier de Soultrait με Husqvarna, Ross Branch με Yamaha και ο Skyler Howes με Husqvarna ολοκλήρωσαν την 10άδα στην κατάταξη μέχρι σήμερα.

Ο Benavides, ο οποίος ήταν στην 4η θέση μετά από τον τον Πρόλογο του Σαββάτου σήμερα δεν πήγε καλά και τώρα έχει μια διαφορά 36 λεπτών από τον πρώτο κάτι που θα τον δυσκολέψει στην προσπάθειά του να επαναλάβει την νίκη που είχε με την Honda στον περυσινό αγώνα

Τέλος ο Danilo Petrucci με την Tech 3 KTM, τερμάτισε σήμερα στη 13η θέση και στη 12η συνολικά.