17ος Αγώνας - GP Αυστραλίας (Philip island)
Image
Motegi: Moto3 Κατατακτήριες
Ρεκόρ και Pole Position για τον Ivan Ortola
Νέα 05/10/2024 - 09:02

Μπορεί οι σημαίες της βροχής να κυμάτιζαν όταν ξεκίνησαν οι δεύτερες κατατακτήριες της Moto3, όμως οι ελάχιστες σταγόνες δεν εμπόδισαν τους αναβάτες της μικρής κατηγορίας να πετύχουν πολύ καλούς γύρους στην πίστα του Motegi

Αυτό ισχύει ειδικά για τον Ivan Ortola, καθώς στα τελευταία στάδια, ο Ισπανός της MT Helmets κατάφερε να σταματήσει το χρονόμετρο στο 1:54.761 για να κάνει νέο ρεκόρ γύρου και να πάρει την Pole Position του Ιαπωνικού Grand Prix. Ο Collin Veijer πήρε τη δεύτερη θέση, με ένα πίσω ελαστικό που είχε ήδη κάνει επτά γύρους, δείχνοντας έτσι έναν τρομερό ρυθμό, ενώ την πρώτη σειρά της εκκίνησης συμπλήρωσε ο David Alonso, με τον Κολομβιανό να έχει αύριο την πρώτη ευκαιρία του να κατακτήσει και επίσημα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Moto3.

Τέταρτος ήταν ο Angel Piqueras, ο οποίος μάλιστα το πρωί κατά τη διάρκεια των δεύτερων δοκιμών ήταν πολύ δυνατός στο βρεγμένο - τις συνθήκες που είναι αρκετά πιθανό να επικρατήσουν και στον αγώνα. Στη δεύτερη σειρά βρίσκονται και οι Ryusei Yamanaka και Joel Kelso

Λίγο πιο πίσω, από την τρίτη σειρά θα ξεκινήσουν οι Adrian Fernandez, David Muñoz και Daniel Holgado, μπροστά από τους David Almansa, Stefano Nepa και Luca Lunetta