MiniGP: Νικητής ο Παπαπαύλου
Θέαμα και σταθερότητα
Νέα 25/05/2014 - 16:05

Αποστολή περιοδικό MOTOGP WORLD: Δημήτρης Διατσίδης

Ο πρώτος Αγώνας του MiniGP Cup του 2014 έγινε στην πίστα Kartodromo στις Αφιδνές, με τον περσινό Πρωταθλητή τον 14χρονο Νότη Παπαπαύλου να κερδίζει τις εντυπώσεις, τόσο για τη θεαματική του οδήγηση, όσο και για τη σταθερότητά του μέχρι τον τελευταίο γύρο.

Aπό την εκκίνηση ο Νότης με την Honda NSF100 που ετοιμάζει η ομάδα του προπονητή του Γιάννη Μπούστα, έκανε διαφορά 1.4'' από τον 2ο Δημήτρη Καρακώστα. Στη συνέχεια με ένα σταθερά γρήγορο γυρολόγιο, με διαφορά 1-2 δέκατα από τον ταχύτερο (εκτός από τα περάσματα των αργότερων οδηγών, όπου έχανε 3-4 δέκατα, σημείωσε 10 γύρους στο 53''), πήρε τη σημαία του τερματισμού με διαφορά πάνω από 8'' και πανηγύρισε τη νίκη με την οικογένειά του, την ομάδα και τους φίλους του.

Νότης Παπαπαύλου

Ο 15χρονος Δημήτρης Καρακώστας με ίδια μοτοσυκλέτα, κατέβηκε για πρώτη φορά μέσα στην ημέρα τα 54'' με 3 γύρους στο 53 και ταχύτερο 53.765, παρά το ότι αγωνίστηκε με δανεική μοτοσυκλέτα. Καλή εμφάνιση λοιπόν και για τον 2ο του βάθρου, που μείωσε σημαντικά τη διαφορά από τον Νότη, σε ταχύτερο γύρο.

Ο αδελφός του Νίκος αρχικά είχε την 3η θέση, αλλά εγκατέλειψε με μηχανικό πρόβλημα, λίγο μετά την υποχώρησή του στην 4η θέση, μετά τη μονομαχία που κέρδισε ο Θεοφάνης Μίχας με IMR 155, της Σπαρτιατικής ομάδας του Γιώργου Πιερράκου.

H IMR 149 του Αλέξανδρου Χαβέλα πήρε την 4η θέση με 56.282, με μικρή διαφορά από την IMR 155 του Δάνου Μπαξίσογλου.

Ο πρωτοεμφανιζόμενος Δημήτρης Τσάμπης (Honda NSF100) κέρδισε μια μεγάλη μάχη με τον Κυριάκο Λιούτα (IMR 155).