ΠΠΤ Τρίπολη2: ποιοι πήραν την pole
Και οι πρωταγωνιστές της μεγάλης κατηγορίας
Νέα 01/06/2014 - 00:49

Φωτογραφίες: Βαγγέλης Μαραγκός

Στην Τρίπολη γίνεται την Κυριακή 1 Ιουνίου ο 2ος Αγώνας της χρονιάς για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας Μοτοσυκλετών.

Σήμερα στις Κατατακτήριες στην κατηγορία ΟΡΕΝ ο Ηλίας Δανάσκος πήρε την pole position με χρόνο 1:00.039, ακολούθησε με ελάχιστη διαφορά ο Λουκάς Ψαρράς με 1:00.056, ενώ στην 3η θέση είναι ο νικητής του πρώτου Αγώνα Δημήτρης Παπαγγέλου με 1:00.208. Η κατηγορία έχει 23 συμμετοχές!

Στην Racing κατηγορία ο Λάμπρος Τσώκος με την Yamaha TZ250 πήρε την pole με 59.497, ενώ δίπλα του θα ξεκινήσει ο Μάκης Σιφναίος με ίδια μοτοσυκλέτα και χρόνο 59.805. Ο νικητής του πρώτου Αγώνα Γιώργος Κίτσος με Honda RSW250 συμπληρώνει την πρώτη σειρά της εκκίνησης με χρόνο 1:00.192.

Πρώτος στην υποκατηγορία των 125cc ο Αντώνης Αβραμόπουλος με χρόνο 1:02.707, 19 χιλιοστά του δευτερολέπτου μπροστά από τον 15χρονο Δημήτρη Καρακώστα.

STK Παπασταύρου

Στην κατηγορία Supersport ο Πρωταθλητής Σάκης Συνιώρης με την Triumph Daytona 675 πήρε την pole position με ταχύτερο γύρο στο 57.561, ενώ 2ος είναι ο Μιχάλης Κουτσουμπός με Honda CBR600RR και χρόνο 57.967. Ο Σωτήρης Μπεγνής με Yamaha R6 ξεκινά 3ος με 58.113.

Στη μεγάλη κατηγορία την Superstock ο Σάκης Συνιώρης πήρε την 2η pole position πάνω στην Aprilia RSV4 με χρόνο 56.584. Δίπλα θα στηθεί ο τραυματίας Γιώργος Παπασταύρου που εντυπωσίασε με το 57.609 που πέτυχε στο τέλος των Κατατακτήριων 2, με την Ducati Panigale 1199 της ομάδας KOSMOCAR-EKO DUCATI TEAM, από την οποία η λέσχη του η ΛΕΜΟΤ αφαιρεί 199 κυβικά στη δήλωση συμμετοχής! Πολύ κοντά και ο Βασίλης Ευθυμίου με MV Agusta F4 και χρόνο 57.674. Ο επίσης τραυματίας Λευτέρης Πίππος, επίσης με Ducati Panigale 1199 της KOSMOCAR-EKO DUCATI TEAM, πήρε την 4η θέση, με 57.710, ενώ και ο ΑΡΗΣ, η δικιά του λέσχη δηλώνει την μοτοσυκλέτα του ως “penagale”! Καλά κανείς δεν ξέρει από μοτοσυκλέτες στις λέσχες μοτοσυκλέτας;...

STK Ευθυμίου

Ο Άρης Γκιζίνος ακολουθεί με 57.728 πάνω σε μια Yamaha R1 και με ίδια μοτοσυκλέτα (ως προς το μοντέλο) ο Μιχάλης Σπηλιώτης με 57.783 είναι ο τελευταίος από τους οδηγούς που κατέβηκαν τα 58 δευτερόλεπτα.