Image
Sepang Moto2: Αγώνας
Κυρίαρχος ο Oliveira, Πρωταθλητής ο Morbido!
Νέα 29/10/2017 - 08:48

Ο απόλυτος κυρίαρχος του σημερινού αγώνα στην Sepang της Μαλαισίας δεν ήταν άλλος από τον Miguel Oliveira, τον Πορτογάλο αναβάτη της ΚΤΜ.

Με τρομερό ξεκίνημα  στον αγώνα, ο Oliveira τέθηκε επικεφαλής στον αγώνα και δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του.

Το αντίθετο μάλιστα, καθώς ο Miguel είχε φανταστικό ρυθμό και ήταν σταθερά στους πολύ χαμηλό 2:07 και στο 2:06.9 που είναι και νέο ρεκόρ πίστας.

Η διαφορά του άγγιξε και τα 6’’ αλλά έπεσε μόνο στο τέλος, όταν άρχισαν να κυματίζουν οι σημαίες βροχής.

Έτσι ο Oliveira πήρε εύκολα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και το όγδοο βάθρο του τη φετινή σεζόν.

Πίσω του ο Franco Morbidelli και ο Brad Binder έδωσαν μάχη για το δεύτερο σκαλί του βάθρου, στο οποίο ανέβηκε τελικά ο Binder.

Ο Morbido αρκέστηκε στην τρίτη θέση, πανηγυρίζοντας τον Τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή.

Είναι ο πρώτος Τίτλος στην καριέρα του Franco Morbidelli, ο οποίος το γνώριζε πριν την εκκίνηση του αγώνα σήμερα.

Ο λόγος ήταν ότι τελικά ο Tom Luthi τραυματίστηκε από τη χτεσινή του πτώση στον αστράγαλο και δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη σημερινή μάχη.

Αν και γνώριζε ότι ήταν Παγκόσμιος Πρωταθλητής, ο Morbido πάλεψε για το βάθρο, αλλά στο τέλος οι δυο ΚΤΜ ήταν πιο γρήγορες από τον ίδιο.

Στο γκαράζ της ΚΤΜ - που είχε αρκετούς οπαδούς της στην Sepang -  όλοι ήταν εξαιρετικά χαρούμενοι με το δεύτερο 1-2 της ομάδας.

Στην τέταρτη θέση ανέβηκε στο τέλος ο Mattia Pasini που κατάφερε και ξεπέρασε τον Peco Bagnaia και τον Syahrin, πάνω στον οποίο έπεσαν πολλοί από τους κριτές στην πίστα για να φωτογραφηθούν μαζί του.

Έβδομος ο Fabio Quartararo που στο τέλος έχασε πάρα πολύ από τη δυναμική που είχε δείξει σε όλο σχεδόν τον αγώνα, ενώ στη δεκάδα ήταν και οι Vierge, Vinales και Nagashima.

Πολλές πτώσεις στο σημερινό αγώνα με μόλις τους 18 από τους 28 αναβάτες να τερματίζουν σήμερα!