4ος Αγώνας - Ισπανία (Jerez)
Portimao Moto3: Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Arenas!
Σε έναν συναρπαστικό Αγώνα που κυριάρχησε ο Fernandez
Νέα 22/11/2020 - 16:18

Ο νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Moto3 για το 2020 είναι ο Albert Arenas, ο οποίος τερμάτισε 12ος στο σημερινό Αγώνα!

Ένας φανταστικός Αγώνας της μικρής κατηγορίας, από τους σπάνιους στην ιστορία του Πρωταθλήματος!

Κι αυτό επειδή είδαμε στο στεγνό έναν 20χρονο οδηγό να κάνει θαυμαστά πράγματα και να κυριαρχεί από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος!

Ο Raul Fernadez είχε ένα ρυθμό απλησίαστο για όλους τους άλλους και μεγάλωνε τη διαφορά του στροφή με τη στροφή, για να τη φτάσει σε ένα σημείο κοντά στα 10’’!!

Στο τέλος έκανε απλά βόλτες στην πίστα και πήρε τη νίκη με διαφορά στα 5,8’’.

Πίσω του τερμάτισε ο Dennis Foggia κάνοντας κάτι που πριν τον Αγώνα φάνταζε αδιανόητο και αδύνατο να συμβεί!

Ο Foggia – όπως και ο Jaume Masia, ο ομόσταυλός του – είχαν δεχτεί διπλή ποινή Long Lap και πολλοί πίστευαν ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν καλή παρουσία.

Κι όμως το δίδυμο της ομάδας βρέθηκε να είναι στις θέσεις 2 και 3 μέχρι και 4 γύρους πριν το τέλος, όταν ήρθε το λάθος από τον Masia και η πτώση.

Ο Foggia έμεινε στον Αγώνα και πήρε αυτό το φοβερό βάθρο, δίνοντας και τον Τίτλο στην Leopard Racing στο Πρωτάθλημα των Ομάδων.

Την 3η θέση πήρε ο Jeremy Alcoba, ο Rookie της χρονιάς για την κατηγορία, κατακτώντας παράλληλα και το 1ο βάθρο της καριέρας του.

Από εκεί και πέρα ο Albert Arenas, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Moto3 για το 2020, έκανε πάρα πολύ καλό Αγώνα στο πρώτο μισό.

Ήταν σταθερά στο γκρουπ που πάλευε για τις δυο θέσεις του βάθρου, πίσω από τον κυρίαρχο Raul Fernandez.

Ωστόσο προς το τέλος αντιμετώπισε κάποια απρόσμενα προβλήματα πρόσφυσης και έχανε έδαφος, ενώ μάλιστα δέχτηκε προειδοποίηση από τους Αγωνοδίκες επειδή είχε βγει εκτός πίστας αρκετές φορές.

Στον τελευταίο γύρο βγήκε ακόμα μία φορά στο πράσινο κομμάτι και υπό προυποθέσεις θα μπορούσε να δεχτεί ποινή μερικών δευτερολέπτων στο χρόνο του!

Όμως τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος, ο Arenas τερμάτισε στην 12η θέση και στη συνέχεια πνίγηκε στην αγκαλιά των ανθρώπων του πανηγυρίζοντας τη σπουδαία του επιτυχία!

Portimao: Ο Bastianini νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Moto2!