3ος Αγώνας - HΠΑ
Assen: Moto3 ΕΔ1
Ταχύτερος ο David Muñoz στο βρεγμένο Assen
Νέα 24/06/2022 - 11:14

Ο rrokie της BOE Motorsports, David Muñoz, βρέθηκε στην κορυφή σε μια βρεγμένη πρώτη περίοδο δοκιμών για την Moto3 στο Motul TT Assen. Ο 16χρονος Ισπανός ήταν ταχύτερος για τη συντριπτική πλειοψηφία των 40 λεπτών των ΕΔ1 στο TT Circuit Assen, με τον καλύτερο γύρο του να είναι το 1:52.406 που σημείωσε στο KTM του περίπου στο τέλος του πρώτου τετάρτου των δοκιμών. Ο Deniz Öncü ολοκλήρωσε τις ΕΔ1 στη δεύτερη θέση με 1:52.689 και ο John McPhee ήταν μόλις 0,086 δευτερόλεπτα πιο αργός στην τρίτη θέση με την Husqvarna του.

Ο Tatsuki Suzuki ήταν τέταρτος με 1:52.963 και πέμπτος βρέθηκε ο Alberto Surra με 1:53.176. Παρά τις δύσκολες συνθήκες, ο Surra ήταν ο μόνος αναβάτης που είχε πτώση, και το highside του στην Madijk (Στροφή 2) ήταν ευτυχώς σχετικά ήπιο. Οι Muñoz και McPhee επίσης είχαν γλιστρήματα, καθώς η βροχή φαινόταν να γίνεται κάπως πιο έντονη στα τελευταία στάδια, αλλά κατάφεραν να παραμείνουν όρθιοι. Πολύ καλή επίδοση είχε και ο Scott Ogden, ο οποίος κατέλαβε την έκτη θέση με 1:53.182.

Η βροχή έφερε μια γενική ανακατανομή στην κατάταξη, με το δίδυμο της GASGAS Aspar Team λίγο πιο πίσω στα φύλλα χρόνου. Ο νικητής της Γερμανίας, Izan Guevara, ήταν έβδομος με 1:53.575 και ο Sergio Garcia, του οποίου το προβάδισμα στη βαθμολογία των αναβατών μειώθηκε στους επτά βαθμούς, ήταν όγδοος με 1:54.115. Ο Jaume Masia κατέλαβε την ένατη θέση με 1:54.306 και την δεκάδα έκλεισε ο Lorenzo Fellon με 1:54.357.

To Σαββατοκύριακο του Dennis Foggia δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε, καθώς ο Ιταλός ήταν 3.184 δευτερόλεπτα μακριά από τον ρυθμό στην 18η θέση.

Assen: MotoGP ΕΔ1