Ο αγώνας βρίσκεται σε εξέλιξη!
Image
Το GP της Ινδονησίας σε αριθμούς
Νέα 15/10/2023 - 15:08

0,433 – Με 0,433s μεταξύ του νικητή Bagnaia και του Quartararo στην 3η θέση, αυτός είναι ο πλησιέστερος τερματισμός στο βάθρο για το 2023.

3 – Ο Jorge Martin έχασε αρκετούς βαθμούς και είναι η τρίτη φορά που δεν έχει κερδίσει βαθμούς μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν, μαζί με την Πορτογαλία και την Αμερική. Έχασε το προβάδισμα του Πρωταθλήματος του MotoGPTM από τον Bagnaia.

3 – Ο Fabio Quartararo τερμάτισε στην 3η θέση για να πάρει το τρίτο του βάθρο της σεζόν μαζί με την Αμερική και την Ινδία, όταν ήταν επίσης τρίτος. Αυτό είναι το 31ο βάθρο του στην κορυφαία κατηγορία (όλα με τη Yamaha).

3 – Ο Maverick Viñales τερμάτισε στη 2η θέση, για να πάρει το τρίτο του βάθρο της σεζόν μαζί με την Πορτογαλία και την Καταλονία όταν ήταν επίσης δεύτερος. Αυτό είναι το έκτο του βάθρο με την Aprilia και το 34ο συνολικά στην πρώτη κατηγορία.

4 – Ο Fabio Di Giannantonio τερμάτισε τέταρτος ως ο κορυφαίος αναβάτης ανεξάρτητης ομάδας, που είναι το καλύτερο του αποτέλεσμα από τότε που ανέβηκε στο MotoGPTM πέρυσι.

10 – Αυτό είναι το 10ο βάθρο του Bagnaia μέχρι στιγμής για το 2023, ισοφαρίζοντας το προσωπικό του ρεκόρ σε μια σεζόν που σημείωσε πέρυσι.

12 – Η νίκη του Bagnaia είναι η 12η για τη Ducati αυτή τη σεζόν, ισοφαρίζοντας την καλύτερη σεζόν του εργοστασίου της Μπολόνια για το 2022.

13 – Ο Bagnaia κέρδισε αφού προκρίθηκε στην 13η θέση, και έγινε ο πρώτος αναβάτης που κέρδισε σε έναν στεγνό Αγώνα MotoGPTM μετά την πρόκριση εκτός των τεσσάρων μπροστινών σειρών, από τότε που ο Marco Melandri κέρδισε το GP Τουρκίας το 2006 αφού προκρίθηκε στην 14η θέση.

17 – Ο Bagnaia κέρδισε την 17η νίκη του στο MotoGPTM και την έκτη του μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν, που είναι μόνο μία λιγότερη από το προσωπικό του ρεκόρ σε μία μόνο σεζόν MotoGPTM, που σημειώθηκε πέρυσι.

30 – Αυτό είναι το 30ο βάθρο της Ducati μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν, το οποίο είναι ήδη δύο λιγότερα από το ρεκόρ της σε μία μόνο σεζόν MotoGPTM που σημειώθηκε πέρυσι (32).

41 – Με τον Bagnaia να κερδίζει τον Αγώνα, η Ducati βρίσκεται σε ένα σερί 41 αγώνων Grand Prix MotoGPTM με τουλάχιστον έναν αναβάτη στο βάθρο.

500 – Η νίκη του Francesco Bagnaia στο GP της Ινδονησίας ήταν η 500η νίκη για έναν αναβάτη με ελαστικά Michelin στην κορυφαία κατηγορία. Η πρώτη νίκη Michelin ήταν το 1973 με τον Jack Findlay, όπως φαίνεται παρακάτω: