5ος Αγώνας - Γαλλία (Le Mans)
O Lorenzo κέρδισε το #VirtualBritishGP
Ωραίες μάχες μέχρι το τέλος
Νέα 31/05/2020 - 19:10

Ήταν ο Πρωτος Εικονικός Αγώνας στον οποίο συμμετείχε ο οδηγός δοκιμών της Υamaha Factory Racing, ο Jorge Lorenzo, ο οποίος κυριάρχησε στο σημερινό Αγώνα στην πίστα του Silverstone, μία πίστα που έχει κερδίσει και στην πραγματικότητα.

Ο Ισπανός πήρε την pole position και ξεκίνησε καλά, μέχρι την 3η στροφή, όταν ο Takaaki Nakagami – που έχει και το εικονικό όνομα ’Kamikaze‘ στο παιχνίδι - έριξε τον Lorenzo, που έμεινε στην 6η θέση.

Ο Michele Pirro έδωσε μάχες, αλλά ο Lorenzo ήταν ταχύτερος και γρήγορα ανέβηκε στην 3η θέση. Μπροστά ο Nakagami έκανε ένα λάθος και έπεσε και πρώτος βρέθηκε ο Tito Rabat. Τρεις γύρους πριν το τέλος ο Lorenzo ήταν πίσω του και πέρασε 1ος στους δύο τελευταίους και έκανε διαφορά 1.501 δευτερόλεπτα για να πάρει την δεύτερη νίκη – μετά τον Vinales – για την Factory Yamaha Team. Ο συμπατριώτης του Rabat έδωσε στην Avinthia Ducati τη χαρά του βάθρου, ενώ ο Quartararo ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου – για πρώτη φορά σε 5 Αγώνες – και ενώ και πάλι ήταν με διαφορά ο ταχύτερος σε ένα γύρο. Ο Γάλλος πέρασε τον Nakagami στον τελευταίο γύρο. Ο Pirro ήταν 5ος, μπροστά από τον οδηγό δοκιμών της Aprilia Lorenzo Savadori, ενώ τους ακολούθησαν οι Bagnaia και Joan Mir.

H Moto2 είχε συναγωνισμό μόνο στην αρχή

Ο νικήτής του Αγωνα δήλωσε:

"Όπως είπε ένας Ρωμαίος Αυτοκράτορας: 'Veni, Vidi, Vici', Ήρθα, Είδα, Νίκησα! Πρέπει να πω ότι ο Fabio σήμερα ήταν αρκετά γρηγορότερος από μένα, αλλά για να κερδίσεις ένα Αγώνα πρέπει να τερματίσεις. Παρά το ότι έπεσα στη 2η στροφή, ήμουν σταθερός και αρκετά γρήγορος. Υπερθέρμανα λίγο το πίσω ελαστικό και έτσι δεν ήταν εύκολο να πιάσω τον Tito, αλλά τελικά τον προσπέρασα και κέρδισα. Ήταν πολύ διασκεδαστικό και είμαι χαρούμενος”.

Επικράτηση του Νepa στην Moto3

Στον Αγώνα της Moto2 νικητής άνετα ήταν ο Bo Bendsneyder και στο βάθρο μαζί του οι Rookies Kasma Daniel και Hector Garzo.

Στον Αγώνα της Moto2 νικητής o Stefano Nepa με τον Jeremy Alcoba & Ayumu Sasaki να ανεβαίνουν στο Εικονικό Βάθρο.