4ος Αγώνας - Ισπανία (Jerez)
Dakar 2020 Ειδική 1: Ο Price κέρδισε τον Brabec!
Οι έξι πρώτοι με διαφορά 3:36’’
Νέα 06/01/2020 - 20:09

Ο περσινός Πρωταθλητής Toby Price ξεκίνησε με το δεξί και τη φετινή δοκιμασία, κερδίζοντας την πρώτη Ειδική χτες.

Τα 319χλμ με τα οποία άνοιξε το φετινό Dakar διεξήχθησαν ανάμεσα στο Jeddah και στο Al Wajh.

Δυνατά ξεκίνησε ο Ricky Brabec φέτος, ο οποίος πέρυσι είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα με τη μοτοσυκλέτα του και είχε χάσει την πρωτοπορία.

Αυτή τη φορά οδήγησε την κούρσα για τα πρώτα 100 χιλιόμετρα, ώσπου τον έφτασε ο Toby Price και του πήρε την πρώτη θέση.

Πάντως ο Αμερικανός έμεινε κοντά στον Price σε όλο το υπόλοιπο της διαδρομής που τελικά κέρδισε με διαφορά δυο λεπτών και πέντε δευτερολέπτων.

Ωστόσο μετά το τέλος, οι κριτές έδωσαν ποινή 2 λεπτών στον Price, με αποτέλεσμα η διαφορά ανάμεσα στην KTM και την Honda του Brabec να είναι μόλις 5’’!

Οι ομόσταυλοι του Price στην ΚΤΜ, o Matthias Walkner (Πρωταθλητής 2018) και ο Sam Sunderland (Πρωταθλητής 2017) ήταν κοντά στην κορυφή και στα 319χλμ.

Στο τέλος ο Walkner πήρε την 3η θέση ενώ ο Sanderland ήταν 5ος, με την Honda του Kevin Benavides να είναι ανάμεσά τους.

Ακολουθεί ο οδηγός της Husqvarna, ο Pablo Quintanilla, με τους πρώτους έξι να έχουν διαφορά μόλις τριών λεπτών και 36’’.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα της Yamaha με τους Γάλλους οδηγούς της ομάδας, τον Adrien Van Beveren και τον Xavier de Soultrait να είναι στην 10η και 13η θέση αντίστοιχα.

Dakar 2020 Ειδική 2: Νίκη-έκπληξη του Branch!